Warning: Declaration of ET_Theme_Builder_Woocommerce_Product_Variable_Placeholder::get_available_variations() should be compatible with WC_Product_Variable::get_available_variations($return = 'array') in /data/1/d/1db048f1-cc5e-461b-9d9b-ce05efe50aec/fotoliecba.sk/web/wp-content/themes/Divi/includes/builder/frontend-builder/theme-builder/WoocommerceProductVariablePlaceholder.php on line 8
Psoriaza a jej liečba. Šokujúci objav, vyhralo ľudstvo nad ochorením?

Psoriáza a foto liečba

Psoriáza, nazývaná aj lupienka, je chronické neinfekčné autoimunitné ochorenie kože. Pokožka u pacientov s psoriázou sa obnovuje až 7-krát rýchlejšie, čo vedie k vzniku suchých šupinatých máp a ich olupovaniu (často aj bolestivému popraskaniu a následnému krvácaniu), typicky na miestach ako sú kolená, lakte, na pokožke dlaní a chodidiel a tiež v oblasti vlasatej časti hlavy. Postihuje približne 2% populácie, rovnako často mužov ako ženy. Nie je známe, aký mechanizmus sa presne podieľa na jej vzniku, predpokladá sa však možný podiel dedičných faktorov.

Štandardný postup liečby psoriázy pozostáva z viacerých krokov, ktoré zahŕňajú topické prípravky (zvlhčujúce a výživné krémy, podporujúce odlupovanie suchej šupinatej kože, ale aj prípravky s obsahom analógov vitamínov A a D či kortikosteroidov, ktorých používanie indikuje lekár), perorálne liečivá ako napríklad metotrexát alebo cytostatiká so širokým spektrom nežiaducich účinkov. Podľa protokolu liečby ako jedno z posledných riešení v liečbe psoriázy vystupuje tzv. „biologická liečba“.
Ako podpornú terapiu pri vyššie spomínaných liečebných postupov odborná verejnosť odporúča fotoliečbu, ktorá využíva hojivé a regeneračné vlastnosti prirodzeného a umelého ultrafialového žiarenia. Najjednoduchšou, najdostupnejšou a tiež aj najstaršou metódou fototerapie je vystavovanie sa slnečným lúčom.
Ultrafialové žiarenie ako súčasť slnečného žiarenia spomaľuje premenu kožných buniek a zmierňuje tvorbu šupín a zápalových procesov. Predpokladá sa, že ničí bunky zapojené v procese autoimunitnej reakcie a zastavuje chybné komunikačné väzby medzi imunitne aktívnymi bunkami a bunkami kože. Krátke každodenné opaľovanie sa – samozrejme, nie na priamom poludňajšom slnku – môže zlepšiť prejavy psoriázy, ale prílišné opaľovanie sa naopak tieto prejavy rapídne zhoršuje a priamo poškodzuje pokožku. Predtým, ako začnete s pravidelným opaľovaním sa, poraďte sa so svojim dermatológom, aký režim slnenia je pre vás najvhodnejší.
Fototerapia s využitím UVB žiarenia je určená pacientom s mierne až stredne závažnými prejavmi psoriázy. UVB vlny o vlnovej dĺžke 308 až 311 nanometrov sa aplikujú lokálne na miesta s výskytom psoriatických ložísk – obzvlášť na tie, ktoré odolávajú ostatným liečebným postupom. Liečebný režim je v rukách lekára – štandardne sa však UVB žiarenie aplikuje dva až trikrát do týždňa, kým nedôjde k zlepšeniu kožného nálezu. Potom sa pokračuje v kúrach raz za týždeň. Pacienti liečení týmto spôsobom môžu mať krátkodobé nežiaduce účinky – napríklad začervenanie, pálenie a pocit suchej pokožky. Pred zahájením kúry UVB žiarením je dôležité zbaviť pokožku šupinatých ložísk pomocou keratolytických mastí a tiež chrániť ostatné časti tela – predovšetkým oči špeciálnymi ochrannými okuliarmi.

Niektorí lekári kombinujú liečbu UVB žiarením s lokálnym aplikovaním cignolínu alebo dechtu – tzv. Goeckermanova terapia. Aj keď potieranie kože uhoľným dechtom môže znieť ako bizarná terapeutická metóda, ukazuje sa byť mimoriadne efektívna, pretože decht podporuje liečivé účinky UVB vĺn na koži.

PUVA je metóda, ktorá kombinuje fotoliečbu s perorálnym užívaním fotosenzibilizujúceho liečiva metoxalénu. Metoxalén zvyšuje citlivosť pokožky na UVA žiarenie. UVA vlny prenikajú hlbšie do kože (v porovnaní s UVB žiarením). Táto agresívnejšia liečba je používaná pri závažnejších formách psoriázy. Krátkodobé nežiaduce účinky pri PUVA zahrňujú nevoľnosť, bolesti hlavy, pocit pálenia a svrbenia kože. Dlhodobé nežiaduce účinky sú napr. vrásky, pehy, nadmerná citlivosť na slnečné žiarenie a zvýšené riziko vzniku rakoviny kože.

 

Účinok ultrafialového žiarenia na pokožku a jeho vzťah k vzniku rakoviny kože je všeobecne známy. Preto je dôležité, aby bol každý pacient podrobený fototerapii aj správne edukovaný. Vedci potvrdili, že fotoliečba UVB žiarením je bezpečnou liečebnou modalitou a títo pacienti teda nemajú vyššie riziko vzniku rakoviny kože v porovnaní so zvyškom populácie. Výnimku tvoria pacienti liečení súčasne cyklosporínmi a UVB fotoliečbou – táto kombinácia sa neodporúča a v praxi ani nevyužíva. Pri terapii pomocou PUVA je riziko vzniku rakoviny kože (špecificky bazocelulárneho karcinómu) zvýšené. Tiež sú počas nej nutné pravidelné kontroly očným lekárom, pretože metoxalén zvyšuje aj citlivosť rohovky na UVA žiarenie a tak môže dôjsť k jej poškodeniu.
Najmodernejšou metódou je liečba excimerovým laserom, ktorý vyžaruje vysoko intenzívnej lúče UVB žiarenia. Aplikuje sa lokálne na psoriatické ložiská a podľa dostupných výskumov je mimoriadne efektívny v boji s psoriázou vo vlasatej časti hlavy, najčastejšie v kombinácii s emulziami s obsahom kortikosteroidov.

Je zrejmé, že fotoliečba je v boji s psoriázou účinná, avšak vyžaduje trpezlivosť, čas a aj finančné prostriedky, keďže nie je vo všetkých prípadoch preplácaná poisťovňou. Efekt sa dostaví až po pravidelných sedeniach a na udržanie dlhodobého výsledku je potrebné kúry pravidelne opakovať.