Warning: Declaration of ET_Theme_Builder_Woocommerce_Product_Variable_Placeholder::get_available_variations() should be compatible with WC_Product_Variable::get_available_variations($return = 'array') in /data/1/d/1db048f1-cc5e-461b-9d9b-ce05efe50aec/fotoliecba.sk/web/wp-content/themes/Divi/includes/builder/frontend-builder/theme-builder/WoocommerceProductVariablePlaceholder.php on line 8
Psoriaza, vitiligo, a iné neduhy. Ako liečiť psoriazu hneď a odborne

Fototerapia a jej vplyv na pokožku

Fototerapia je pôsobenie viditeľného, ultrafialového a infračerveného pásma svetelného žiarenia na rôzne časti ľudského tela na lekárske účely.

Je historicky známe, že pôsobenie slnečného svetla v miernych dávkach sa veľmi priaznivo prejavuje na stave ľudskej pokožky, čo sa potvrdzuje pri ochoreniach ako ako psoriáza, parapsoriáza, vitiligo, atopická dermatitída a iné kožné ochorenia. Vedecky sa postupne zistilo, že práve ultrafialová zložka spektra slnečného žiarenia priaznivo vplýva na pokožku týchto pacientov. Vtedy sa zrodila a začala rozvíjať PUVA terapia, teda liečba kožných ochorení ultrafialovým žiarením. Mechanizmus takejto terapie spočíva v tom, že ultrafialové žiarenie potláča syntézu DNA práve v chorých bunkách kože, na základe čoho dochádza k normalizácii a očisteniu pokožky.

Vážnym nedostatkom PUVA terapie je potreba užívať fotosenzibilizátory – látky, ktoré robia pokožku citlivejšou na svetlo. Užívanie fotosenzibilizátorov môže mať množstvo vedľajších účinkov a je obmedzený zoznamom kontraindikácií.

Tieto nedostatky nemá UVB-terapia s úzkym spektrom a vlnovou dĺžkou 311 nm. Vedecké výskumy ukázali, že práve vlnová dĺžka 311 nm má najvýraznejší terapeutický účinok pri minimálnych vedľajších účinkoch (začervenanie kože, pocit bolesti a pod.).

Liečba pomocou úzkospektrálneho žiarenia UVB s  sa využíva pri psoriáze, atopickej dermatitíde, akné, vitiligo, rôznych lišajoch a iných kožných ochoreniach. V porovnaní s inými spôsobmi liečby treba zdôrazniť bezpečnosť tohto druhu liečby, praktickú absenciu vedľajších účinkov a obmedzený zoznam kontraindikácií.

Súčasná UVB-terapia s pôsobením úzkeho spektra nezvyšuje riziko vzniku rakoviny kože pacientov, naopak znižuje riziko vzniku rakoviny ako sprievodného ochorenia pri ťažkých formách psoriázy v dôsledku vylúčenia alebo zníženia užívania imunosupresív, ktoré sa užívajú pri liečbe tohto kožného ochorenia.

Lampy na UV-terapiu distribuované našou spoločnosťou sú vybavené vysokokvalitnými výbojkami Philips (Philips UVB Narrowband Phototherapy lamps), ktorých účinnosť je dokázaná viac ako 400 klinickými testami  a používaním v medicínskych zariadeniach po celom svete.

Lampy Philips poskytujú rovnomerný svetelný tok v úzkom pásme ultrafialového žiarenia s maximálnym výkonom pri vlnovej dĺžke 311 nm, ktorá má najväčší terapeutický účinok.

Podobne ako slnečné žiarenie, aj UVB fototerapia ma pozitívny vplyv na vyše 80 percent pacientov trpiacich psoriázov. Viac pozri TU

Pri liečbe vitiliga je liečba svetlom často jediná účinná terapia. Viac pozri napr. TU

História

Pozitívny účinok slnečného žiarenia na niektoré kožné ochorenia je známy už od staroveku a bol v kombinácii s inými látkami využívaný vtedajšími lekármi už minimálne 1400 rokov pred Kristom (India, Egypt). O modernom využívaní svetelného žiarenia pre terapeutické účely môžeme hovoriť od začiatku 20. storočia. V roku 1925 použil Goeckermann UV žiarenie v kombinácii s dechtom k liečbe psoriázy. V r. 1953 kombinoval Ingram UVB ožarovanie s aplikáciou cignolinu. V r. 1974 zaviedli Parrisch a Fitzpatrick kombinovanú liečbu psoralénmi a UVA (PUVA). V r. 1984 boli firmou Philips vyvinuté fluorescenčné lampy TL-01 s veľmi úzkym pásmom 311nm, ktorými sa dosahujú výsledky porovnateľné so zlatým štandardom PUVA. Najčastejšie sa používajú na liečbu stredne ťažkej a ťažkej psoriázy a  vitiliga a pri podpornej liečbe iných kožných ochorení. Liečba vyžaduje individuálny prístup ku každému pacientovi.

Indikácie a kontraindikácie

Úzkopásmová UVB fototerapia 311 nm,  nazývaná aj NB UVB (z ang. narrow-band) – predstavuje v súčasnosti najmodernejší trend vo fototerapii psoriázy. Nežiadúce účinky klasického UVB spektra, ako je navodenie erytému (začervenanie) sú podstatne redukované čo umožňuje zvýšiť dávku UVB 311 nm až 10 násobne. Liečba je kontraindikovaná pri výskyte kožných nádorov, ochoreniach kože provokovaných slnkom tzv. fotodermatózach, fotosenzitívnej psoriáze (zriedkavý typ, ktorý sa zhoršuje pri pôsobení slnečného žiarenia), užívaní liekov s fotosenzibilizujúcim účinkom.

Celotelové fototerapia v kabíne je nevhodná u ľudí trpiacich klaustrofóbiou, závažným kardiovaskulárnym ochorením (prehriatie, dlhé státie v kabíne). Nevyhnutná je ochrana zraku. Fotoliečba sa aplikuje formou celotelových alebo lokálnych žiaričov, hrebeňov či laserom. UVB fototerapia sa používa v monoterapii alebo v kombinácii s dechtami, analógmi vitamínu D3, celkovými alebo lokálnymi retinoidmi a prípadne aj UVA. Pred liečbou sa určuje tzv. minimálna erytémová dávka, liečebná schéma zahŕňa zvyčajne 3-5 ožiarení týždenne so stúpaním dávky po „voľnom dni“ podľa tolerancie. Lokálne žiariče umožňujú aj domácu liečbu, odporúčame však pravidelnú konzultáciu s lekárom.

Zdroje

ŠTORK, Jiří. Dermatovenerologie. 2. vyd. Praha: Galén, c2013.  ISBN 978-80-7262-898-8.

http://www.lighting.philips.com/main/products/special-lighting/phototherapy.html#products

http://www.lighting.philips.com/main/prof/lamps/special-lamps/medical-lamps/medical-therapy-uvb-narrow-band/uv-b-narrowband-pl-l-pl-s

https://www.bezpsoriazy.sk/QuestionsAnswers.aspx?cat_id=8

http://www.vitiligosupport.org/treatments_and_research/phototherapy.cfm